Schneider Modicon Quantum PLC 140ACI03000 INPUT MODULE CHNEIDER 8POINT
Shenzhen Wisdomlong Technology CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Schneider
Model Number : 140ACI03000
Certification : CE
Place of Origin : France
MOQ : 1
Price : contact us
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100
Delivery Time : 3-5 working day
Packaging Details : New Original Box
Country of Origin : France
Deliver time : 3-5 working day
warranty : one year
Brand : Schneider
Quality : Seal Original Package
Shipping term : DHL / FEDEX /UPS/TNT
MOQ : 1 piece
Payment term : T/T, Western Union,paypal
Model : 140ACI03000
Contact Now
Description of Schneider Modicon Quantum PLC 140ACI03000 INPUT MODULE CHNEIDER 8POINT
Quick Details:
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • MODICON
  • 140-ACI-030-00
  • 140ACI03000
  • INPUT MODULE
  • ANALOG
  • 8POINT
  • One Year Warranty
SPECIFICATION
Manufacturer Schneider Electric
Series Modicon Quantum
Color Blue
Type of filter Single pole low pass - 3 dB at 15 Hz +/- 20 %
Analogue input number 8
Input type Differential
Addressing requirement 9 input words
Analogue input resolution 12 bits
Linear measuring range 1...5 V
4...20 mA
Absolute maximum input 50 V DC
25 mA
Input impedance 250 Ohm current +/- 0.01 %
> 20 MOhm voltage
Absolute accuracy error +/- 0.1 % of full scale maximum
+/- 0.05 % of full scale
Linearity error +/- 0.04 %
Accuracy drift according to temperature <= 0.005 % of full scale/°C
+/- 0.0025 % of full scale/°C
Common mode rejection > -72 dB 60 Hz
Isolation between channels and bus 3000 V DC for 60 s
1000 V DC
Isolation between channels 30 V DC
Update time 5 ms
Fault type Undervoltage range 1...5 V
Broken wire 4...20 mA
Marking CE
Local signalling 8 LEDs red channel fault
8 LEDs green channel is turned on
1 LED red external fault
1 LED green bus communication is present (Active)
Bus current requirement 240 mA
Power dissipation in W 2 W